Wyzwolenie Bolonii – 21.04.1945

Wiosna to dla wielu osób czas szczególny. Przyroda budzi się do życia, ludzie często się w sobie zakochują. Człowiek zwyczajnie łapie głęboki oddech po jesienno-zimowej chandrze i poprawia mu się nastrój. Dla Polaków wyzwolenie Bolonii było właśnie jak zaczerpnięcie świeżego powietrza po splinie, na który złożył się wojenny trud kilku poprzednich miesięcy, a nawet lat.

Po zwycięskiej bitwie o Monte Cassino w maju 1944 roku, a także po późniejszych, zakończonych sukcesami walkach obejmujących kampanię adriatycką i Linię Gotów, przyszła kolej na kolejną bardzo ważną batalię, do której żołnierze 2. Korpusu Polskiego przez cały ten czas przygotowywali się. Wiedzieli oni bowiem, że upadek ostatniego bastionu Niemców w drodze ku wolności Italii zakończy wojnę w tej części Europy.

21 kwietnia 1945 roku, po blisko dwóch tygodniach walk, Bolonia została wyzwolona. Chwilę po godzinie szóstej rano do centrum miasta wkroczyli jako pierwsi polscy żołnierze z 9. Batalionu Strzelców Karpackich. Nad miastem zaczęła powiewać polska flaga, którą zatknął na Wieży Asinelli ksiądz kapelan Rafał Grzondziel. Bitwa o Bolonię przypieczętowała ostatecznie klęskę Niemiec na froncie włoskim.

W rozpoczętej 9 kwietnia operacji „Buckland” udział brali również Amerykanie i Brytyjczycy. Według danych kwatermistrzostwa 2. Korpusu Polskiego na polu bitwy zginęło 249 żołnierzy, 1219 zostało rannych, a 12 zostało uznanych za zaginionych. Polegli zostali pochowani na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Enter Captcha Here : *

Reload Image