O stronie

Vestigium.pl to blog poświęcony żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy swoje życie podporządkowali Ojczyźnie, wykonali względem Niej zadanie, ale nie było im dane powrócić do Polski. Do dziś, w wielu przypadkach, potomni nie wiedzą jak wyglądał ich szlak bojowy, gdzie zostali pochowani, a także gdzie mogą szukać dodatkowych informacji.

Niniejsza strona ma służyć jako przewodnik dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swoich bliskich, a nawet zdobyć dokumenty, które przybliżą im sylwetkę żołnierza. Jest to możliwe, czego dowodem jest Vestigium.pl. Treści obecne na blogu mają osobisty charakter, ponieważ ich autorem jest prawnuk żołnierza Armii Andersa. Damian Pawlak sukcesywnie od kilku lat rekonstruuje historię swojego pradziadka i zdobyte doświadczenie na tej płaszczyźnie pozwoli w dociekaniu prawdy wszystkim zainteresowanym.

Kultywowanie pamięci o cmentarzach wojennych w Bolonii, Casamassimie, Loreto i Monte Cassino, na których spoczywają żołnierze 2. Korpusu Polskiego, zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ drugiej takiej armii w historii świata nie było. Ślad pozostawiony przez nich we Włoszech jest wciąż widoczny i tylko od nas zależy, by tak pozostało.

cropped-Poland.jpg